Start
Nyheter Nyheter Nyheter Nyheter Könikor Kalender Länkakatalog
Redaktörer:
Magnus Simonsson
Erik Nordblad

Dela denna sida med andra!


Webbplatsen är utvecklad av Framkant Media AB
Och drivs i SpaceLoops CMS

Nya medlemmar strömmar till Republikanska föreningen

Efter födseln av en ny tronarvinge har medlemsregistreringarna strömmat in till Republikanska föreningen. Bara under det första dygnet hade föreningen fått 500 nya medlemmar och efter en vecka var antalet nyregistreringar 1200. Födseln är därmed den enskilda händelse som givit den största medlemsökningen på kort tid. Föreningens totala medlemsantal är nu 9650.

– Fantastiskt, det har överträffat våra förväntningar, säger vice ordförande Mia Sydow Mölleby, som önskar de nya medlemmarna varmt välkomna. - Det här visar att många människor vill se en annan metod för att utse Sveriges statschef.

24 februari 2012
Dela med andra!

Republikanska rader - Föredömlig republik firar

Republikanska rader - Januari 2015

Nyhetsbrev från Republikanska föreningen

Innehåll
1. Föredömlig republik firar
2. För medlemmar: "Min sida"
3. Möte med Republikanska föreningen Växjö (7 januari)
4. Republikansk fika i Göteborg - vad gör vi 2015? (12 januari)
5. Möte med Republikanska föreningen Uppsala (14 januari)
6. Möte med Republikanska föreningen Jönköping (19 januari)
7. Möte med Republikanska föreningen Stockholm (20 januari)
8. Republikansk studiecirkel i Örebro (21 januari)
9. Möte med Republikanska föreningen Kristianstad (28 januari)
10. Bokbord på Kulturnatten i Växjö (31 januari)
11. Republikanska föreningens kongressdag 2015 (18 april)
12. Vi uppmanar Folkpartiet att driva republik (25-26 april)
13. Full fart framåt - december 2014
14. Kalendarium från och med februari

Läs vidare ...

Aktiviteter i Växjö

Hej republikaner,

Först vill jag önska er ett riktigt gott nytt år och hoppas på att 2015 kommer bli ett bra år. 2014 för republikaner var ett toppen år, rörelsen växer både i medlemsantal och i lokalavdelningar. Riktigt roligt.

Det nya året kommer bli ett intressant år, vi har ett bröllop på gång. Jag tänker då närmast på prinsens bröllopsplaner. Ännu en gång kommer republik få gratis PR och debatterna kommer hetta till ordentligt.

Läs vidare ...

För medlemmar: "Min sida"

Vi vill informera dig som är medlem om att du numera kan logga in på din egen sida, "Min sida", i vårt medlemsregister: www.repf.se/minsida Där kan du ändra de adress- och kontaktuppgifter som vi har till dig. På "Min sida" kan du även se historiska betalningar och skriva ut en eventuellt obetald avi. Första gången du använder tjänsten får du be om ett lösenord (klicka på "Inget lösenord?").

Läs vidare ... 

Nominera Årets republikan 2014

Nu är det dags att nominera kandidater till utmärkelsen Årets republikan 2014. Vem är värdig vinnare av priset i år? Vem har under år 2014 gjort en extra stor insats i kampen för republik?

Läs vidare ...

En graviditet är en privat angelägenhet

Den 19 december meddelade hovet återigen att en kvinna i fertil ålder har blivit gravid.

– Det finns många graviditeter och gulliga bebisar. Alla borde vara privata angelägenheter, säger Republikanska föreningens ordförande Mia Sydow Mölleby.

Läs vidare ...

God jul önskar Republikanska föreningen

Vi i Republikanska föreningens styrelse vill tacka dig för ditt stöd för den framtida Republiken Sverige. Tillsammans arbetar vi alla för ett mer demokratiskt, jämlikt och modernt Sverige. Vårt lands högsta offentliga ämbete ska inte gå i arv och vi kommer inte att ge oss förrän republiken är införd.

Läs vidare ...