Start
Nyheter Nyheter Nyheter Nyheter Könikor Kalender Länkakatalog
Redaktörer:
Magnus Simonsson
Erik Nordblad

Dela denna sida med andra!


Webbplatsen är utvecklad av Framkant Media AB
Och drivs i SpaceLoops CMS

Nya medlemmar strömmar till Republikanska föreningen

Efter födseln av en ny tronarvinge har medlemsregistreringarna strömmat in till Republikanska föreningen. Bara under det första dygnet hade föreningen fått 500 nya medlemmar och efter en vecka var antalet nyregistreringar 1200. Födseln är därmed den enskilda händelse som givit den största medlemsökningen på kort tid. Föreningens totala medlemsantal är nu 9650.

– Fantastiskt, det har överträffat våra förväntningar, säger vice ordförande Mia Sydow Mölleby, som önskar de nya medlemmarna varmt välkomna. - Det här visar att många människor vill se en annan metod för att utse Sveriges statschef.

24 februari 2012
Dela med andra!

Kongress den 18 april 2015

Välkommen till Republikanska föreningens kongressdag 2015

När? Lördagen den 18 april klockan 09:30-17:00.

Var? Pelarsalen, Norra Latin, Drottninggatan 71 B, Stockholm.

Valberedningen ber att få in förslag via valberedningen@repf.se senast den 28 februari. Nominera ordförande, vice ordförande, ledamöter, ersättare och revisorer med motivering och ge gärna kontaktuppgifter till berörda personer.

Motioner ska ha inkommit till info@repf.se senast den 22 mars.

Kongresshandlingar kommer att finnas tillgängliga på www.repf.se från den 31 mars.

Anmälan via www.repf.se/kongress alternativt 0768-71 77 22 senast den 1 april.

Läs vidare ...

Kongresshandlingar 2015

Lördagen den 18 april klockan 13:30-17:00 hålls Republikanska föreningens kongress 2015 i Pelarsalen på Norra Latin, Drottninggatan 71 B, i centrala Stockholm. Det blir sedvanliga kongressförhandlingar med exempelvis val av styrelse, beslut om medlemsavgift och fastställande av budget.

Anmälan via www.repf.se/kongress.

Kongresshandlingarna kommer att finnas uppkopierade på plats. Du behöver alltså inte skriva ut dessa själv.

Läs vidare ...

Därför ska du bry dig om statsskicket

Du är republikan - i princip. Men du tycker att det finns viktigare frågor att engagera sig i. Och visst - krig och svält är mer akuta problem. Men valet mellan republik och monarki är ändå mer än bara en principsak. Genom att införa ett mer demokratiskt statsskick bereder vi vägen för framsteg även på andra områden - och slipper dessutom flera påtagliga nackdelar med det nuvarande systemet.

Läs vidare ...

Republikanska rader - Befria Estelle Bernadotte

Republikanska rader - Mars 2015

Nyhetsbrev från Republikanska föreningen

Innehåll
1. Befria Estelle Bernadotte
2. Möte med Republikanska föreningen Norrbotten (26 februari)
3. Flygbladsutdelning i Kinna (28 februari)
4. Möte med Republikanska föreningen Uppsala (2 mars)
5. Republikansk studiecirkel i Örebro (4 mars)
6. Republikansk pubträff i Linköping (5 mars)
7. Möte med Republikanska föreningen Stockholm (10 mars)
8. Möte med Republikanska föreningen Kristianstad (10 mars)
9. Årsmöte med Republikanska föreningen Stockholm 2015 (14 mars)
10. Republikansk fika i Göteborg (17 mars)
11. Möte med Republikanska föreningen Lund (17 mars)
12. Flygbladsutdelning i Borås (28 mars)
13. Möte med Republikanska föreningen Växjö (8 april)
14. Republikanska föreningens kongressdag 2015 (18 april)
15. Full fart framåt - februari 2015
16. Kalendarium från och med april

Läs vidare ...

Valberedningen önskar förslag inför kongressen

Kongressen 2015. Valberedningen har påbörjat sitt arbete inför kongressen den 18 april. Därför ber valberedningen medlemmarna att inkomma med förslag till de val som ska förrättas; ordförande, vice ordförande, styrelseledamöter och revisorer. Om nominering sker av nya kandidater önskar valberedningen en beskrivning av kandidaten samt kontaktuppgifter till kandidaten. Både för omval och nyval önskar valberedningen en motivering varför kandidaten bör ingå i styrelsen. Valberedningen ber att få in förslag senast den 28 februari. Sänd dina namnförslag till valberedningen@repf.se.

Läs vidare ...

Sydow Mölleby slutar leda republikaner

Republikanska föreningens ordförande Mia Sydow Mölleby har meddelat valberedningen att hon inte ställer upp för omval vid föreningens kongress i april. Hon har varit ordförande i två år och var dessförinnan vice ordförande i drygt ett år.

Läs vidare ...