Start
Nyheter Nyheter Nyheter Nyheter Könikor Kalender
Republikanskt möte i Växjö
2015-10-07 18:00 19:30
Republikanskt möte i Malmö
2015-10-08 18:00 19:30
Länkakatalog
Redaktörer:
Magnus Simonsson
Erik Nordblad

Dela denna sida med andra!


Webbplatsen är utvecklad av Framkant Media AB
Och drivs i SpaceLoops CMS

Nya medlemmar strömmar till Republikanska föreningen

Efter födseln av en ny tronarvinge har medlemsregistreringarna strömmat in till Republikanska föreningen. Bara under det första dygnet hade föreningen fått 500 nya medlemmar och efter en vecka var antalet nyregistreringar 1200. Födseln är därmed den enskilda händelse som givit den största medlemsökningen på kort tid. Föreningens totala medlemsantal är nu 9650.

– Fantastiskt, det har överträffat våra förväntningar, säger vice ordförande Mia Sydow Mölleby, som önskar de nya medlemmarna varmt välkomna. - Det här visar att många människor vill se en annan metod för att utse Sveriges statschef.

24 februari 2012
Dela med andra!

Republikanska rader - Historiska motionen: "Avskaffa monarkin"

Republikanska rader - Oktober 2015

Nyhetsbrev från Republikanska föreningen

Innehåll

1. Historiska motionen: "Avskaffa monarkin"
2. Mer skattepengar till kungen
3. Stort intresse för Strategi för republik
4. Studiecirkel i Uppsala (6 oktober)
5. Möte i Växjö (7 oktober)
6. Möte i Malmö (8 oktober)
7. Flygbladsutdelning i Stockholm (11 oktober)
8. Torgmöte i Malmö (16 oktober)
9. Möte i Kristianstad (21 oktober)
10. Möte med Unga republikaner i Halmstad (21 oktober)
11. Caféträff i Borås (25 oktober)
12. Studiecirkel i Linköping (29 oktober)
13. Full fart framåt - september 2015
14. Kalendarium från och med november

Läs vidare ...

Medlemsrekord för republikaner

Republikanska föreningen har för första gången över 11 000 medlemmar. För tio år sedan hade föreningen cirka 2 500 medlemmar och för fem år sedan omkring 5 000 medlemmar.

– Att allt fler människor aktivt tar ställning för ett demokratiskt, jämlikt och modernt statsskick är fantastiskt. Vi har under många år sett en stark tillströmning av medlemmar och detta ger oss större resurser för att öka trycket i kampanjen för republik. Det är full fart framåt för den republikanska rörelsen, säger Republikanska föreningens ordförande Yasmine Larsson.

Läs vidare ...

Studiecirkel i Linköping hösten 2015

Den 29 oktober, 3 november och 1 december ska vi träffas i en lokal hos Studiefrämjandet, Platensgatan 25, i Linköping. Vi träffas klockan 18:00 varje gång.

Läs vidare ...

Studiecirkel i Uppsala oktober 2015

Republikanska föreningen Uppsala erbjuder en studiecirkel med titeln ”Därför är jag republikan”.

Läs vidare ...

Stort intresse för Strategi för republik

Förra veckan gick styrelsen för Republikanska föreningen ut med nyheten att föreningen under 2016 ska genomföra ett strategiarbete för införandet av republik. Intresset för strategiarbetet har varit stort med spridning via sociala medier, allmänna frågor kring processen samt inkomna ansökningar för att delta i arbetet. Vi ställde några frågor till Johan Kaluza, som i dagsläget ansvarar för rekryteringen av en projektgrupp.

Läs vidare ...

Platsannons: Ideell kommunikatör, Strategi för republik

De senaste åren har varit intensiva både för kungahuset och Republikanska föreningen. Efter år av bröllop, barnafödslar och dop har föreningen kunnat växa sig stark. Det är nu dags för Republikanska föreningen att ta nästa steg mot ett Sverige som republik. Under hösten kommer därför ett strategiarbete inledas vilket ska resultera i en tydlig strategi för republik.

Vi söker nu kommunikationsansvarig som ska hjälpa oss med kommunikationen av arbetet med Strategi för republik.

Läs vidare ...